Pyrenejský ovčák s kr. srstí v obličeji

Na stránce věnované plemeni Pyrenejský ovčák s kr. srstí v obličeji naleznete následující témata:

Poradcem chovu je Jana Ošoncová, Gagarinova 13, 692 01 Mikulov, tel.: 608 719 260, jaena@post.cz

Veškeré náměty a připomínky, které Vám zde chybí směřujte na e-mailovou adresu jaena@post.cz - předmět "Pyrenejský ovčák s kr. srstí v obličeji"

Podmínky chovnosti:

Pyrenejský ovčák s krátkou srstí v obličeji je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 18ti měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu) s výsledkem Výborný nebo Velmi dobrý.

U psů i fen je povinné vyhodnocení RTG DKK do stupně D (3/3) včetně.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 18 měsíců neomezeně, fena od 18 měsíců do 8 let věku.

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

O plemeni:

Je původní variantou Pyrenejského dlouhosrstého ovčáka, která vznikla křížením jednotlivých rozdílných typů a přikřížením plemen evropského původu /např. Holandského ovčáka, skotského ovčáka, šelite/ s cílem získání nejlepších pracovních vlastností bez ohledu na exteriér.
A jelikož je nadále povoleno spojení Pyrenejského ovčáka s krátkou srstí s Pyrenejským dlouhosrstým ovčákem /není to však vhodné pro drobné odchylky ve stavbě těla a tvaru hlavy/ ztěží z nich budou dvě opravdu samostatná plemena. Stále budou jednotlivci rozdílní v délce srsti. A tak i nadále budou i zkušení chovatelé Pyrenejských ovčáků kolikrát na pochybách o kterou variantu se vlastně jedná. V Německu, Švýcarsku, Rakousku i v zemi původu ve Francii je v průkazech původu štěňat uváděn jen mezinárodní název Berger des Pyrenées a následně až v dospělosti při bonitaci, chovatelská komise rozhodne, zda se jedná o variantu normale nebo původnější jedince face rase - s hladkou tváří, trochu delším čenichem hlavou pokrytou krátkou, jemnou srstí, celkově vyšším vzrůstem a kratším tělem.
Typickým znakem je trojúhelníkový tvar hlavy podobné medvědí a lehká kostra. Jedinečný je jejich pozorný výraz , vyzařující živost, temperament a radost. Od přírody je to poslušný pes s minimálním loveckým pudem. Při rozumném a citlivém zacházení je rodinným skřítkem, věrným společníkem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, obyčejně vyčkává jak se neznámí zachovají. Po pracovní stránce je i on všestranný, vždy oddaný člověku. Již po staletí vždy doprovázel sedláka, hlídal jeho dům, i vodil ovčí stáda. Nyní je nápomocen při lavinách a náhlých katastrofách, při pátrání záchranářů a zdravotníků, je také častým účastníkem sportovních soutěží.Chovatelské stanice:

Zahájský mlýn

Majitel: Pavlína Seifertová
Adresa: Samota 46, 411 19 Mšené-lázně
E-mail: rarasci@centrum.cz
Telefon: +420 606 276 615
Web: https://pyrenej-zahajsky-mlyn.webnode.cz/

V případě zájmu zveřejnit Vaší chovatelskou stanici a jste členem KCHMPP o.s. zašlete vyplněný formulář na e-mail jaena@post.cz.
Formulář ke stažení:

ZDE (.doc)Krycí psi:

Nero du Champ d' Onix

Nero du Champ d' Onix

Číslo zápisu: CMKU/POK/222/-18/17
Datum narození: 2017-11-07
Barva: Černá
Váha: 14 kg
HD: A/A
Otec: Junior du Champ d' Onix
Matka: Geïsha Blue de la Patonniére
Výstavní ocenění: Český junior šampion, Vítěz Speciální výstavy KCHMPP, BOB, CACIB, CAC, CAC ČMKU, BOJ
Jméno a příjmení majitele: Pavlína Seifertová
Adresa: Samota 46, 411 19 Mšené lázně
Telefon: +420 606 276 615
E-mail: rarasci@centrum.cz
Web: https://pyrenej-zahajsky-mlyn.webnode.cz/


Chovné feny:Inzerce:

Formulář pro zveřejnění inzerce našich členů ke stažení zde:
ZDE (.doc)Fotogalerie