Holandský ovčácký pudl

Na stránce věnované plemeni Holandský ovčácký pudl naleznete následující témata:

Poradcem chovu je Jana Ošoncová, Gagarinova 13, 692 01 Mikulov, tel.: 608 719 260, jaena@post.cz

Veškeré náměty a připomínky, které Vám zde chybí směřujte na e-mailovou adresu jaena@post.cz - předmět "Holandský ovčácký pudl"

Podmínky chovnosti:

Holandský ovčácký pudl je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 12ti měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu a mladých) s výsledkem Výborný nebo Velmi dobrý.

Věk pro zařazení do chovu: Pes od 15ti měsíců neomezeně, fena od 15ti měsíců do 8 let věku.

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

O plemeni:

Holandské národní plemeno se zvláštním jménem schapendoes (čti šapendúz) je v České republice spíše neznámé. Jedná se o skvělého rodinného psa, kterého si každý ihned zamiluje.

Na přelomu 19. a 20. století toto plemeno pracovalo se stády ovcí. Mezi pastýři byl schapendoes ceněn pro jeho neúnavné nadšení a inteligenci. Bohužel, během druhé světové války bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí.

Během let 1940 až 1945 chovatelé „sesbírali“ poslední exempláře tohoto plemene se snahou o jeho zachování. V roce 1947 byl založen první oficiální klub tohoto plemene a v roce 1954 byl zveřejněn jeho platný standard. A v roce 1971 bylo oficiálně uznáno.

Agilní středně velký pes

Kohoutková výška u psů dosahuje až 50 cm, u fen až 45 cm. Je to lehce stavěný, dlouhosrstý pes, s krátkýma ale velmi dobře osvalenýma nohama. Mají dlouhou a na dotek hrubou srst, která je v různých odstínech. Srst dobře izoluje a zahřívá psa. Bohatá srst činí hlavu větší, než je, tak je na tom v podstatě celé jeho tělo. Mozkovna je téměř plochá a stop jasně vyznačený, ale ne strmý. Uši jsou nasazené poměrně vysoko a nejsou ani masité ani velké. Jsou volně svěšené. Krk je suchý a dobře osvalený, spíše krátký. Hřbet je dlouhý a není široký. Ocas je dobře osrstěný a je nesen různě - v klidu je nesen směrem dolů, v pozoru zase směrem nahoru.

Aktivní skokan a rodinný společník

Schapendoes je velmi temperamentní psík. „Funguje jen ve dvou polohách – zapnutý a vypnutý. Je výborný skokan, přezdívá se mu dokonce chlupatý šašek. V každé situaci vyloudí úsměv na tváři, někdy je tvrdohlavý, někdy i uštěkaný. Je neustále v pohotovosti, jako by byl netrpělivý a na člověku je bytostně závislý,“ Když nemůže ležet vedle vás nebo být alespoň na rukou, tak si lehne na vaše nohy. Co se týká malých dětí, spíše je nechápe. „Nedá se říct, že by je neměl rád. Spíše se mu zdají divné a svojí excitovanou a neustále vzrušenou povahou by je doslova převálcoval,“ Hodí do rodiny s odrostlými dětmi.

Pro sportovně založené lidi je ideálním společníkem. Sportovat s ním však není podmínkou – pokud tedy nepatříte mezi „vrcholové sportovce“, nevěšte hlavu. Je vhodný i ke starším lidem, které je ochotný provázet a následovat kamkoliv. Je to oddaný společník a napříč jeho energické povaze dokáže i dlouho odpočívat.

Ideální na všemožné psí sportovní aktivity

Vzhledem k temperamentu tohoto plemene je pro něj vhodná celá škála psích aktivit a sportů. „Schapendoes je velmi vhodný na agility či canicross. Dosud ovládá i pasení, je skvělý v dogdancingu. Zvládá i náročnější turistiku, ale potom potřebuje dostatečný odpočinek. Sport však není podmínkou, stačí mu i procházky a hraní s páníčkem. Miluje vodu v jakékoliv formě, ale nesmí být hluboká – jen tak akorát vhodná na ležení.

Zajímavosti

Pojmenování „schapendoes“ pochází z holandského slova „schaap“, což znamená ovce. V současnosti je uplatnění tohoto plemene a dalších ovčáckých psů v Nizozemsku omezeno vlivem rozdělení pastvin vodními kanály a moderními ohradníky. Dříve se stáda přemisťovala po vlastní ose, což je nyní znemožněno. I přesto se však v Nizozemsku můžete místy setkat se schapendoesem, který stále vykonává svoji původní práci.

Schapendoes ihned zaujme dlouhou srstí. Pravdou však je, že je na údržbu vcelku nenáročný pes. „I přes jeho dlouhou srst není péče o ni nijak náročná. Jeho srst je od přírody tzv. samočistící, a není proto nutné jakkoliv do její péče zasahovat, stačí jen občas vyčesat kartáčem. Myjeme ho jen, pokud je opravdu špinavý. Tato srst má sklony k plstnatění, a právě proto ji musíme občasně vykartáčovat. Srst tohoto plemene má dokonale samočisticí schopnost a nepáchne. Časté koupání je nevhodné, jelikož zjemňuje srst, která má potom tendenci plstnatět. Podle holandského klubu chovatelů se schapendoes nesmí stříhat. Koupat by se měl, jen pokud je velmi špinavý.

Toto plemeno má pevné zdraví. Je poměrně mladé, a právě proto si chovatelé dávají záležet na vyšetřeních a na nemocných jedincích se vůbec nechová. U tohoto plemene se vyšetřují loketní a kyčelní klouby na dysplazii a také oči na gPRA neboli generalizovanou progresivní retinální atrofii.Chovatelské stanice:

Jizerské svítání

Majitel: Lenka Zikánová
Adresa: Mezi lesy 64 Liberec 29, 46015
E-mail: lenkazikanova1@gmail.com
Web: https://www.facebook.com/schapendoescz/

V případě zájmu zveřejnit Vaší chovatelskou stanici a jste členem KCHMPP o.s. zašlete vyplněný formulář na e-mail jaena@post.cz.
Formulář ke stažení:

ZDE (.doc)Krycí psi:


Chovné feny:Inzerce:

Formulář pro zveřejnění inzerce našich členů ke stažení zde:
ZDE (.doc)Fotogalerie